Harun Özer


Proje veya dijital katalog yaptırmak için
iletişim formu doldurabilirsiniz..

<< Nodejs nedir | Android SDK Kurulumu>>

Nodejs paket yüklemek ve kullanmak

Yazar harunozer 31 August 2014

Nodejs paket yüklemek ve kullanmak Önceki yazıda nodejs nin nasıl kurulacağını ve çalıştırılacağını incelemiştik. Bu yazıda da nodejs uygulaması oluşturmayı ve paket yönetimini inceleyeceğiz.

Nodejs de paket yönetimi için npm kullanılır. Npm varsayılan olarak package.json dosyası ile işlem yapabilir. package.json dosyası uygulama ile ilgili bilgileri, kullanılan modülleri versiyonları ile birlikte tutar. Bu dosyayı kendimiz Windows ortamında da oluşturabiliriz, npm yardımı ile de oluşturabiliriz. Kullanılan modüller ilk önce package.json dosyasında belirtilip uygulama klasörüne indirilebileceği gibi modül indirildiğinde package.json dosyasına da kaydedilebilir.

Şimdi örnek bir uygulama oluşturalım. Örnek uygulamamız nodejs express uygulaması olsun. İlk olarak komut satırını yönetici olarak açıyoruz ve bir klasör oluşturuyoruz. Komut satırında klasörün içine girip “npm init” yazıyoruz. init komutu ile package.json dosyası oluşturulacak. Komutu çalıştırdığımızda uygulama bilgilerini girmemiz istenilecek. İstenilen bilgileri girip “yes” diyoruz ve package.json dosyasını oluşturuyoruz.

Şimdi de express modülünü uygulamamıza dahil edelim. Bunun için “npm install express –save-dev” yazıyoruz. Bu komut ile de express modülünün son versiyonu uygulama klasörüne indirilecek ve package.json dosyasına tanımlanacak. Bu komut çalıştırıldıktan sonra package.json dosyasında devDependencies bölümünde express modülü tanımlanmıştır. npm update komutunu çalıştırdığımızda package.json dosyasında ki modüller tanımlamalara göre güncellenir. Versiyon güncellemeleri de yapılsın isteniliyorsa package.json da modülün versiyon değerine latest yazılmalıdır.

Şimdi install komutunun nasıl çalıştığını görmek için uygulama klasöründe ki node_modules klasöründe ki express klasörünü silelim ve komut satırında npm install komutunu çalıştıralım. Gördüğünüz gibi express modülü tekrar indirildi.

Örnek uygulamamızın kodlamasına devam edelim. Uygulama klasörüne app.js dosyası oluşturalım. app.js dosyasına aşağıdaki kodları yazalım.

var express = require('express');

var app = express();

app.get('/', function(req, res){

    res.send('index sayfası');

});

var server = app.listen(3000, function() {

    console.log('Listening on port %d', server.address().port);

});

Burada sırasıyla express modülünü dâhil ediyoruz ve app nesnesini oluşturuyoruz. app.get ile root isteğinde çalışacak metodu tanımlıyoruz. app.listen ile 3000 portunu dinlemeye alıyoruz. Örnek uygulamamızı çalıştırmak için konsolda uygulama klasörüne gidip node app.js yazıyoruz ve uygulamamızı ayağa kaldırıyoruz. Browser açıp 127.0.0.1:3000 adresini istediğimizde uygulamamızın çalıştığını göreceğiz.

Örnek uygulamayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

nodejs_paket_yüklemek_ve_kullanmak.rar

Tam Sayfa
Tags nodejs,
Kategoriler Nodejs
İşlemler
Bu Makale 2  Kez Beğenildi.
İsim :    
e-Mail :    
Web Site :  
İmage :  
Güvenlik Kodu :  

Güvenlik Resmi
Resmi Yenile
    
Yorum :  
Tasarım Desenleri ve Mimarileri