Harun Özer


Proje veya dijital katalog yaptırmak için
iletişim formu doldurabilirsiniz..

<< Nodejs paket yüklemek ve kullanmak | Android Proje Yapısı>>

Android SDK Kurulumu

Yazar harunozer 04 November 2014

Android SDK Kurulumu Android; Google,Samsung,Htc gibi firmaların da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 e yakın firmanın oluşturduğu Open Handset Aliance adında ki uluslar arası birliğin Linux tabanlı geliştirdiği, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

Open Handset Aliance 5 Kasım 2007 de mobil cihazlar için telif hakkı olmayan Android işletim sistemini kurmuştur. Android Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş, kütüphaneler ve API C dilinde yazılmıştır. Android derlenmiş java kodunu çalıştırmak için Delvik Sanal Makine’sini kullanır. Android SDK (Software Developer Kit), donanım farklılıklarından etkilenmeden uygulama geliştirilmesine olanak sağlar.  Android in ilk kararlı sürümü olan 1.1 Astro 2009 yılında yayınlanmıştır ve son olarak 2014 yılında 5.0 Lollipop ön sürümü yayınlanmıştır.

Android uygulama geliştirme ortamı için ilk olarak Java SDK bilgisayarımızda kurulu olmalıdır.  Java SDK yı http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html adresinden indirip bilgisayarımıza kuralım. Kurulum tamamlandıktan sonra JAVA_HOME ortam değişkenini oluşturup JDK yı kurduğumuz klasörü değer olarak veriyoruz. Ortam değişkeni tanımlamak için Bilgisayarım da Özellikler e giriyoruz. Gelişmiş Sistem Ayarları penceresini açıp “Ortam Değişkenleri” butonuna tıklıyoruz. Sistem Değişkenleri listesinin altındaki Yeni butonu ile “Değişken Adı” olarak JAVA_HOME değer olarak da JDK yı kurduğumuz klasörü (C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_25) yazıyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra konsolu açıp java -version yazdığımızda kurduğumuz JDK nın versiyonunu görmemiz gerekiyor.

Java SDK yı kurduktan sonra android in web sitesinden android SDK ve eclipse yi http://developer.android.com/sdk/index.html#download bu adresten indiriyoruz. Editör olarak eclipse kullanılmak zorunda değiliz fakat Google eclipseyi tavsiye ettiği için ve android web sitesinde eclipse ADT (Android Development Tool) ile birlikte kolayca kurulabileceğinden eclipseyi tercih ediyoruz. Bu adresten işletim sistemimiz için uyumlu olan paketi bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz zip dosyasını c sürücüsü altına “Extract Here” ile çıkarıyoruz. Extract Here ile klasörü zipden çıkarmamız gerekiyor aksi halde bazı dosyaların path i 260 karakterden fazla olduğundan hata alırız.

Sıkıştırılmış dosyadan eclipse ve sdk klasörleri ile SDK Manager.exe çıkarılmış olmalı. SDK Manager.exe farklı SDK versiyonlarını ve ihtiyaç duyabileceğimiz toolları ve apileri indirmemizi sağlar. Varsayılan olarak son Android SDK sürümü kurulu gelir. Eclipse klasöründe eclipse editörü (ADT ile birlikte) vardır. SDK klasöründe ki platforms klasöründe indirdiğimiz SDK sürümleri vardır. Eğer SDK Manager ile samples ları indirirsek burada Samples klasörü altına indirilir. Tools klasörü içinde emulator  gibi dosyalar bulunur.

Android uygulaması oluşturmak için eclipse yi açıyoruz ve File => New => Android Application Project menüsünü kullanıyoruz. Açılan ekranda
Application Name uygulamamızın adıdır. Bu isim yüklenen cihazlarda ve Android markette görünecek ismidir.
Project Name eclipse projesi ismidir. Application Name ile bir ilgisi yoktur.
Package Name java projeleri sınıfları gruplara ayırmak için kullanılır.
Minimum Required SDK uygulamamızın çalışacağı en düşük android versiyonunu belirtir.
Target SDK uygulamamızın çalışacağı son android versiyonunu belirtir.
Compile With uygulamamızın hani SDK versiyonuna göre compile edileceğini belirtir. Uygulamayı oluşturduğumuzda ki son sürüm seçili olmalıdır.
Theme uygulamamızın UI stilini belirtir.

Android Projesi Oluşturma

Alanları doldurup Next ile sonraki adıma geçelim.

Bu ekranda

Create custom launcher icon seçeneği seçili olursa varsayılan iconu kullanmayıp kendimiz icon belirleyeceğiz demektir. Şimdilik bu seçeneği seçmeyelim.
Create Activity i seçersek varsayılan olarak bir ekran oluşturulmuş olur. Bu seçeneği seçelim.

Android Projesi Oluşturma

Alanları doldurup Next ile sonraki adıma geçelim.

Sonraki ekranda varsayılan olarak eklenecek Activity ekranı özelliği seçilir. “Blank Acticity” i seçelim ve Next ile devam edelim.

Son olarak da Activity ve Layout isimlerini giriyoruz. Şimdilik değiştirmemize gerek yok. Varsayılan isimleri bırakıp Finish ile uygulamamızı oluşturalım.

Ekranda Hello World! yazan örnek uygulamamız oluşturuldu. Klasör ve Layout yapısını ileride inceleyeceğiz. Şimdi de sanal cihaz oluşturalım ve debug konfigürasyonunu yapalım.

Öncelikle AVD Manager ile emilatör oluşturalım. Eclipse de Window => Android Virtual Device penceresini açalım. Create ile yeni bir device oluşturalım.
AVD Name sanal makinemizin adıdır.
Device cihaz tipidir. Buradan 4.7” nexus u seçelim.
Target cihazımızın android versiyonudur.
Memory Options cihazımızın Ram kapasitesini belirtir.
Internal Storage cihazımızın dahili hafızasını belirtir.
SD Card cihazımızın sd kart kapasitesidir.

Bu alanları da doldurup OK diyerek sanal cihazımızı oluşturuyoruz.

Debug konfigürasyonunu yapmak için “Run” => “Debug Configurations” ekranını açalım.  Soldaki ağaç yapısında “Android Application” seçip üstteki + işaretine “New Launch Configuration” a tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda Name alanına ayar ismi veriyoruz. “Project”  alanının yanında ki browse ile uygulamamızı seçelim. “Launch Action” hangi activity nin otomatik olarak çalıştırılacağını seçebiliriz. Şimdilik Launch Default Activity (Varsayılan activityi başlat) seçelim. “Target” sekmesinde oluşturduğumuz AVD ler listelenecektir. Az önce eklediğimiz AVD yi seçelim. Apply ve Debug butonları ile uygulamamızı çalıştıralım.

Tam Sayfa
Tags Android,
Kategoriler Android
İşlemler
Bu Makale 5  Kez Beğenildi.
İsim :    
e-Mail :    
Web Site :  
İmage :  
Güvenlik Kodu :  

Güvenlik Resmi
Resmi Yenile
    
Yorum :  
Tasarım Desenleri ve Mimarileri