Harun Özer


Proje veya dijital katalog yaptırmak için
iletişim formu doldurabilirsiniz..

<< Android SDK Kurulumu | Android Uygulaması Yaşam Döngüsü>>

Android Proje Yapısı

Yazar harunozer 09 November 2014

Android Proje Yapısı Önceki yazımızda bilgisayarımıza android sdk yı kurup, android projesi oluşturup AVD üzerinde çalıştırmıştık. Bu yazıda da önceki yazıda oluşturduğumuz uygulama üzerinden android projesi yapısını inceleyeceğiz.

Eclipse editörü açtığımızda sol tarafta “Package Explorer” penceresinde uygulamamızın dosya yapısını yönetebiliriz. Burada;
src ağacı altında uygulamamızı oluşturduğumuzda belirttiğimiz isimde bir package, ve altında MainActivity adında java dosyası oluşturulduğunu görüyoruz. Bu MainActivity classı oluşturduğumuz activity nin kodlamasını yapacağımız sınıftır. Bu sınıfın içinde onCreate metodunun oluşturulmuştur.
gen ağacı altında R.java dosyası oluşturulmuştur. Bu sınıfta oluşturduğumuz resource dosyalarının ID değerlerini otomatik olarak tutar. Bu sınıfta bir değişiklik yapsak da tekrar oluşturulacağından değişiklik gereçli olmayacaktır.
res klasöründe kullandığımız bütün kaynak dosyalarını yönetebiliriz. drawable ile başlayan dizinler uygulama içinde kullandığımız resim dosyalarını barındırır. 4 klasör olmasının nedeni farklı ekran çözünürlüklerinde uygun imajın kullanılması içindir. Layaut klasöründe ekranlarımız bulunur. values klasöründe uygulamamızda kullandığımız değerleri tutar. Kullanılan stringler strings.xml dosyası otomatik olarak oluşturulmuştur. colour, style vb.. için de burada xml dosyaları oluşturabiliriz.
AndroidManifest.xml i aşağıda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Android SDK java kütüphaneleridir. Yani android SDK ile uygulama geliştirirken java dilini kullanıyor olacağız. Kod yazmaya geçmeden önce temel android SDK elemanlarını inceleyelim.

Activity android uygulamamızın ekranlarıdır. Her ekran bir activitydir. Activity ler Activity sınıfından türerler.
Intent kelime olarak amaç anlamına gelir. Bir activitynin açılması, servis çağrısı yapılması, diğer uygulamalara mesaj gönderilmesi gibi işlemlerdir. Explicit intent activity açmak gibi neyin nasıl yapılacağının bilindiği durumlarda kullanılır. Implicit intent de eylemin nasıl yapılacağının bilinmediği durumlarda kullanılır örneğin bir web sayfası açmak istiyorsunuz siz web sayfası aç dersiniz cihaz bunu yorumlar ve hangi tarayıcı yüklü ise o uygulamada açar.
Service (servis) arka planda çalışan uygulamalardır. İşlerim sistemlerinde olduğu gibi.
Broadcast Receivers (Yayın Algılayıcılar) işletim sisteminin genelinde genel bir yayın yapısı vardır. Cihazda gerçekleşen bazı olaylar bu yayınlar sayesinde yakalanır. Örneğin kulaklık takılması, arama gelmesi gibi. Bu yayınlar işletim sisteminin içinde olduğu gibi geliştirdiğimiz uygulamalarda da kullanılıp başka uygulamaların kullanması sağlanabilir.
Content Provider (İçerik Sağlayıcılar) android uygulamalarında her uygulama kendi bilgilerini kendi kullanır. İçerik Sağlayıcılar sayesinde diğer uygulamalardan da erişilebilir bilgiler tanımlanabilir. Android işletim sisteminin içinde de rehber gibi içerik sağlayıcılar vardır.

AndroidManifest.xml uygulamamızın ve uygulamamızı oluşturan parçaların bağımlılıklarını ve özelliklerini barındıran ayar dosyasıdır. Eclipsede bu dosyayı açtığımızda görsel bir arayüz açılacaktır. Bu dosyadan uygulamamızın versiyonu, iconu, iconun altındaki yazıyı vs.. ayarlayabiliriz. Şimdilik bilmemiz gereken en önemli nokta Application sekmesinde ki Debuggable özelliğinin true olmasıdır. Bu özelliği geliştirme yaparken açık bırakarak hata ayıklamayı etkinleştirmiş oluyoruz. Application sekmesinde ki “Application Nodes” alanından uygulamamız açıldığında varsayılan olarak açılacak Activity ’i belirleyebiliriz. Permissions sekmesinden ise uygulamamızın işlevine göre izinler tanımlanır. Örneğin konum belirleme veya Media Store erişimi için burada izinlerin tanımlanması gerekir. Aksi halde kompenentler çalışmayacaktır. İzin tanımlamalarını http://developer.android.com/reference/android/Manifest.permission.html adresinden inceleyebilirsiniz.

Tam Sayfa
Tags Android,
Kategoriler Android
İşlemler
Bu Makale 1  Kez Beğenildi.
İsim :    
e-Mail :    
Web Site :  
İmage :  
Güvenlik Kodu :  

Güvenlik Resmi
Resmi Yenile
    
Yorum :  
Tasarım Desenleri ve Mimarileri